Soruşturma açılmıştı: Apple bakanlıkla 25 milyon dolarlık anlaşmaya vardı

ABD merkezli teknoloji şirketlerinden Apple, 2018 ve 2019 yıllarında yaptığı işe alımlarda ‘ayrımcı’ politikalar izlediği iddiasıyla başlatılan soruşturmada, ABD Adalet Bakanlığı ile 25 milyon dolarlık anlaşma yaptı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı anlaşma metninde, Apple’ın 2018 ve 2019’da işe alımlarda ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’na aykırılıklar yapıldığının tespit edildiği ve 2019’da soruşturma başlatıldığı aktarıldı.

APPLE: KASITLI DEĞİLDİ

Açıklamada, Apple’ın bazı durumlarda ABD’de oturumu olmayan kişilerin yerine ABD vatandaşlarını tercih ettiği, bazı durumlarda da ABD’li olmayanlara yönelik ayrımcılık yaptığı kaydedildi. Soruşturma sonucunda Apple ve Adalet Bakanlığı’nın 25 milyon dolarlık (yaklaşık 713 milyon Türk Lirası) anlaşmaya vardığı bildirildi.

Öte yandan Apple, Associated Press’e (AP) yaptığı açıklamada, Apple’ın kasıtlı olarak ayrımcı bir politika izlemediği belirtilirken, “Biz, kasıtsız olarak Adalet Bakanlığı’nın standartlarına uymadığımızı fark ettiğimizde 25 milyon dolar ödemeyi kabul ettik” ifadesine yer verdi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir