Son dakika: Şahmaranyan imzayı attı, sözde Dağlık Karabağ rejimi lağvediliyor

AFP haber ajansının geçtiği son dakika bilgisine göre, Ayrılıkçı Ermenilerin Karabağ’da kağıt üstünde kurduğu ve hiçbir ülke tarafından tanınmayan sözde Dağlık Karabağ rejimin varlığı 1 Ocak 2024’ten itibaren sona eriyor.

YIL SONUNA KADAR TÜM DEVLET KURUMLARI KAPANACAK

Sözde rejimin liderliğini yapan Samvel Şahmaranyan’ın Azerbaycan’ın zaferi sonrası imzaladığı kararname,yıl sonuna kadar tüm devlet kurumlarının kapatılmasını emrediyor.

“AYRILMA KONUSUNDA BİREYSEL KARAR VERİN”

Kararnamede, bölge sakinlerinin Azerbaycan tarafından sunulan yeniden entegrasyon koşullarını incelemeleri istendi ve kalıp kalmama konusunda “bağımsız ve bireysel bir karar” vermeleri gerektiği belirtildi.

Şahmaranyan ayrıca Azerbaycan’la varılan anlaşma kapsamında bölgeden ayrılmak isteyenlerin ‘serbest, gönüllü ve engelsiz geçişinin’ sağlayacağını duyurdu.

ERMENİSTAN’A ULAŞANLARIN SAYISI 65 BİNİ GEÇTİ

Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ’da yasadışı silahlı Ermeni gruplara karşı başlattığı operasyonun tamamlanmasının ardından bölgedeki Ermeni ayrılıkçılar silah bırakmıştı. Bu gelişmelerin ardından bölgede yaşayan Ermeni siviller, ERMENİSTAN’a dönmek için Dağlık Karabağ-Kornidzor sınır hattında geçişe devam ediyor. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Sözcüsü Nazeli Baghdasaryan, dün akşam Ermenistan’a ulaşan sivillerin sayısının 53 bin olduğunu açıkladı. Baghdasaryan, sabah saatleri itibariyle bu sayının 65 bini geçtiğini aktardı.

Erivan Belediyesi başta olmak üzere Ermenistan’a bağlı sınır kentlerinin idareleri, sınır bölgelerine otobüs tahsis etmeye devam ediyor. Erivan Belediyesi bugün 25 otobüsün sınır hattındaki Kornidzor’a gönderildiği duyururken Ermenistan Sağlık Bakanlığı’nın da özellikle hastanelerde tedavi görenlerin tahliyesi için ayrıca hazırlıklara başladığı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x