Kripto Borsasında Bakiyeler Sıfırlandı, Shiba Inu Yarı Yarıya Düştü!

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase, kullanıcıları için son zamanlarda bir kabusa dönüştü. Geçtiğimiz hafta yaşanan ve kullanıcı bakiyelerinin 0 dolar olarak gözüktüğü teknik sorunun ardından, 4 Mart tarihinde Bitcoin’in 69 bin dolara yaklaşmasıyla birlikte aynı sorun tekrar yaşandı. Ayrıca, yükseliş yaşayan Shiba Inu (SHIB) fiyatı da yüzde 50 daha düşüktü. İşte detaylar…

Coinbase sıkıntıları devam ediyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi geçtiğimiz hafta, Coinbase’te bakiyeler sorunlu idi. Zira BTC’deki fiyat yükselişi ile borsa yoğun aktiviteyi kaldıramayıp, bakiyeleri sıfır göstermişti. Bloomberg tarafından aktarılan habere göre, kısa sürede 2 kere aynı hatanın yaşanması Coinbase’i ABD regülatörlerinin radarına soktu. New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı sözcüsü, tüketicilere veya kurumlara yönelik riskleri yakından takip ettiklerini duyurdu. Borsa tarafından yapılan açıklamada ise sorunun araştırıldığı ve tüm fonların güvende olduğu belirtildi:

Bazı kullanıcıların Coinbase genelinde gecikme süresinin artabileceğinin ve birkaç kullanıcının aralıklı olarak sıfır bakiye görebileceğinin farkındayız. İçiniz rahat olsun, paranız güvende. Ekibimiz bu sorunu araştırıyor ve bir güncelleme sağlayacaktır. Şu anda alım satımlar etkilenmemektedir.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, bir önceki teknik sorunun ardından kullanıcı trafiğinde yaşanan ani ve aşırı artışın bu gibi teknik sorunlara yol açtığını dile getirmişti. Dev borsada yaşanan bu sorunlar, kripto para topluluğu arasında tartışmaya yol açtı.

Shiba Inu Coinbase’de yüzde 50 düştü

Sorunlar sadece bakiyelerle sınırlı kalmadı. Salı sabahı Asya seansında, Shiba Inu (SHIB) fiyatı Coinbase borsasında aniden yüzde 50 düştü, ancak kısa sürede normale döndü. Bu olağandışı hareket, Bitcoin’in de dahil olduğu major tokenlerde yaşanan satış dalgasıyla aynı zamana denk geldi. SHIB fiyatı Coinbase’de 0,000044 dolardan 0,000022 dolara düşerken, Bybit ve Kraken gibi diğer borsalarda ortalama 0,000036 dolara geriledi.

Bu durum, Coinbase’deki düşüşün bir anomali olduğunu gösteriyor. Bu tür düşüşler genellikle bir satış emrinin mevcut piyasa derinliğini – veya belirli bir borsadaki belirli bir zamanda mevcut likiditeyi – aştığında meydana gelir. Avrupa sabah saatleri itibarıyla SHIB’nin Coinbase’deki piyasa derinliği 1,2 milyon dolar seviyesinde.

SHIB hacmi borsada en yüksek seviyede

Son 24 saatte spot SHIB hacmi Coinbase’de 1,7 milyar doları aşarak diğer borsalara kıyasla en yüksek seviyeye ulaştı. Düzenlemeye tabi bu borsa, ABD’li bireysel yatırımcıların kripto para piyasalarına katılabildiği tek yollardan biri. Sabah yaşanan satış dalgasına rağmen SHIB fiyatı son 24 saatte yüzde 45 yükseldi.

Meme coin sektörü son zamanlarda ralli yaptı ve CoinGecko’dan gelen verilere göre son bir haftada yüzde 100’den fazla yükseldi. Coinbase’de yaşanan teknik sorunlar ve SHIB fiyatındaki ani düşüş, kripto para borsalarının güvenliği ve istikrarı hakkında endişeleri artırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x